Aster Purple Dome Een herfstbloeiende vaste plant voor uw tuin

Wanneer veel van de meerjarige bloemen in uw tuin hun prestaties voor het jaar afsluiten, begint Aster Purple Dome net op het podium te stappen. Botanisch bekend als Symphyotrichum novae-angliae 'Purple Dome' (Syn. Aster Novae-Angliae), deze laatbloeiende plant is een echte ster van de herfsttuin. Ja, het donkergroene gebladerte ziet er het hele seizoen bescheiden uit, maar wanneer de dagen beginnen te verkorten en de vroege herfst aankomen, veranderen de dingen. De knoppen barsten open om clusters te onthullen van honderden centimeter brede, madeliefjeachtige bloemen in rijke tinten paars. Maar de schoonheid van deze plant is meer dan de huid diep. Er zijn ook tal van andere redenen om het in uw tuin op te nemen. In dit artikel zal ik de vele opmerkelijke eigenschappen van Purple Dome delen en tips bieden om het succesvol te laten groeien.

Wat maakt Aster Purple Dome zo speciaal?

Voorbij de prachtige bloemenkleur (de exacte tint van de bloemen varieert enigszins, gebaseerd op de lichtniveaus en de volwassenheid van de bloemen), heeft Aster Purple Dome veel meer te bieden zowel de tuinman als de late zomertuin. Een cultivar van de Noord -Amerikaanse inheemse New England Aster, Purple Dome is volledig winterhard in de wintertemperaturen zo laag als -20 ° F (USDA Zone 5). Bovendien verdraagt ​​het de hitte van de zomer als een kampioen (tenzij je in het diepe zuiden woont waar, weliswaar, het zal worstelen). Purple Dome is een dwergcultivar die slechts 18-20 "hoog bereikt, waardoor het perfect is voor het flankerende loopbruggen, randende tuinbedden of het accentueren van kleine landschappen.

Aster Purple Dome is een klontervorming, wat betekent dat het zich niet zal verspreiden en de tuin overneemt, en de afgeronde groeimiddelen blijft het hele seizoen netjes en compact blijven. Wanneer de knoppen openen om een ​​kussenachtige deken van pruimenpetels te onthullen, zul je ook een glimp opvangen van de gele centra van de bloemen. Die gele centra zijn gevuld met nectar die door vele soorten verteerders in het late seizoen wordt genoten. Op mijn planten vind ik vaak talloze soorten inheemse bijen, vlinders, syrphide vliegen en andere bestuivers die voeden. Asters in het algemeen zijn een geweldige herfstnectarbron, en Purple Dome is een echte opvallende onder hen.

Wanneer bloeit aster paarse koepel?

Als het aan zijn eigen apparaten wordt overgelaten, komt Aster Purple -koepel rond eind augustus in bloem en blijft er 6 tot 8 weken in bloei. Als het weer extreem heet is, kunnen de bloemen een beetje sneller vervagen, maar bij de typisch koelere temperaturen van de herfst wordt dit geen probleem.

Asters terugknijpen

De planten een of twee keer eerder in het groeiseizoen terugknijpen, vertraagt ​​de bloei tijd met een paar weken en houdt de plant nog compacter (net zoals je zou doen voor een moeder). Dit is op geen enkele manier nodig, maar het is een geweldige manier om ervoor te zorgen dat je tot het einde van oktober kleur in je tuin hebt. Om alle aster-variëteiten terug te knijpen, trek je de bovenste 2-3 inch van elke stengel eenmaal eind mei en opnieuw begin juli af. Knijp er later niet in het groeiseizoen of de plant heeft misschien niet genoeg tijd om bloemen te ontwikkelen vóór de komst van een dodende vorst in de herfst. Nogmaals, het knijpen van Aster Purple -koepel is niet nodig, maar je kunt merken dat het iets is dat de moeite waard is om mee te experimenteren.

Zorg voor de planten

Gelukkig is deze verscheidenheid aan Aster gemakkelijk om voor te zorgen. Vanwege de compacte gewoonte floppen de planten niet over of splitsen zich open in het midden. Ja, dat betekent dat - geen uitzet vereist! Het is van nature klein, dus, zoals ik hierboven al zei, in tegenstelling tot sommige andere asters die lang en floppy kunnen worden als ze niet worden geknepen, is het niet nodig om de Aster -paarse koepel terug te knijpen om het compact te houden.

Omdat de plant zo laat in het seizoen bloeit, is het niet nodig om het te doden of anderszins gedoe over de plant. Ik stel voor om de Aster Purple Dome om de vier tot vijf jaar te verdelen om het met bloei gevuld en gezond te houden. Geef elke plant voldoende ruimte omdat een goede luchtcirculatie rond de planten de kans op het ontwikkelen van poederachtige meeldauw vermindert (meer hierover in een later gedeelte).

Aster Purple Dome is echt zorgeloos. Het enige reguliere onderhoud dat nodig is, is een jaarlijks "kapsel". Trim de hele plant in de lente op de grond wanneer je nieuwe groene groei begint te zien komen uit de grond aan de basis van de plant. De oude stengels kunnen de hele winter lang blijven staan. De goudvinkels en andere vogels houden ervan de zaden te eten, en de bestuivers en andere nuttige insecten kunnen door de winter worden onderdak in de dode stengels.

Waar aster paarse koepel te planten

Net als andere New England -asters, geeft Purple Dome de voorkeur aan de volle zon boven gedeeltelijke schaduw. In gedeeltelijke schaduwomstandigheden kunnen de stengels langer en leggier worden, waardoor u de planten inzet. Hoe meer zon het krijgt, hoe steviger de stengels zullen zijn.

Gemiddelde tuingrond is alles wat nodig is. Geen wijziging of bevruchting. Deze vaste plant verdraagt ​​vochtige grond en is een geweldige kandidaat voor een regentuin of een ander laaggelegen gebied. Je wilt er zeker van zijn dat het zich niet bevindt op een plek die de hele winter lang nat blijft, omdat dat Crown Rot aanmoedigt.

Meng aster paarse koepel in meerjarige bedden en weideplantingen, of plant er een paar rond uw mailbox of stappen vooraan. Zolang ze veel zon en fatsoenlijke luchtcirculatie krijgen, zullen ze gelukkig en gezond zijn.

Wat te planten met aster paarse koepel

Aangezien Aster Purple Dome in de herfst tot zijn recht komt, vind ik het graag samen met andere lookers uit het late seizoen. Siergrassen zijn een favoriete partner (probeer Switchgrass of Little Bluestem). Hun texturen vullen elkaar op de mooiste manier aan. Voor een vleugje gedurfde kleur, combineer aster paarse koepel met een kleinere goldenrod (Solidago) zoals 'Golden Fleece' of 'Goldkind' (ook bekend als Golden Baby).

Ik hou ook van Aster Purple Dome te zien Helenium Planten zoals de twee tegelijkertijd in bloei staan. 'Mardi Gras' is mijn favoriete oranje variëteit, en 'Moerheim Beauty' is koperachtig rood. Artemisias (wormwoods) maken een andere geweldige partner voor Purple Dome. Hoewel ze niet bedekt zijn met bloemen, is het kanten grijs gebladerte een uitstekende textuur achtergrond voor de paarse asterbloemen.

Potentiële problemen met Aster Purple Dome

Hoewel de plant net zo zorgeloos is als ze komen, heeft helaas de Aster Purple -koepel van tijd tot tijd problemen. Ik heb in de loop der jaren geconfronteerd met een handvol spinnenmijtplestaties (genezen door 2 of 3 toepassingen van tuinbouwolie) evenals hapjes van konijnen en herten (genezen door maandelijkse toepassingen van mijn favoriete spray -afstoting).

Waarschijnlijk is de grootste onruststoker poederachtige meeldauw. Hoewel de paarse koepel wordt opgemerkt vanwege zijn poederachtige meeldauwweerstand, in hete, vochtige zomers, kunnen de onderste bladeren van de plant tekenen van infectie vertonen. Beginnend met het klassieke witte talkpoederachtige stof op de bladeren en doorgaan naar bruin, knapperig gebladerte, kan poederachtige meeldauw een echte jammer zijn. Geef de planten voldoende luchtcirculatie. U kunt preventieve sprays van een organisch fungicide zoals Monterey Complete, Revitalize of Safer neemolie gebruiken, maar poederachtige meeldauw is grotendeels een esthetisch probleem. Met andere woorden, het veroorzaakt geen schade op lange termijn; Het laat de plant er gewoon niet zo goed uitzien. U kunt in dit artikel meer leren over poederachtige meeldauw.

Waar te kopen

Nu je de vele positieve kenmerken kent van deze prachtige herfstbloei-schoonheid, hoop ik dat je een thuis zult vinden voor een paar van deze geweldige planten in je tuin (hier is een van mijn favoriete bronnen). De mensen en de bestuivers zullen je bedanken!

Bezoek de volgende artikelen voor meer informatie over het kweken van bloeiende vaste planten:

  • Paarse bloeiende vaste planten
  • Rudbeckias
  • Hardy Hibiscus
  • Wanneer irissen te verminderen
  • Wanneer moet je pioenen verminderen
  • Shasta Daisies
  • Daglelies